Stevia ničí patogen lymské boreliózy

Stevia ničí patogen lymské boreliózy lépe než antibiotika

Borelióza má vícero nepříjemných vlastností. Jednak se těžko zjišťuje, protože typický prstenec kolem hmyzího kousance se často vůbec neobjeví a lékaři pak posílají pacienta trpícího nespecifickými obtížemi od čerta k ďáblu. Za druhé se těžko léčí, jelikož borelie mění podobu, jak se jim právě hodí, a antibiotika s nimi pak vedou nerovný boj. A konečně, nepříznivé důsledky léčby antibiotiky v mnoha případech přetrvávají dlouhou dobu. Poslední dvě vlastnosti by mohl vyřešit extrakt z celých listů jedné oblíbené sladké rostliny.

Sayer Ji, GreenMedInfo

Lymskou boreliózu není vzhledem k pleomorfickým schopnostem patogenu nijak snadné léčit a konvenční antibiotická léčba v mnoha případech selhává. Díky jedné slibné předklinické studii nicméně vědci zjistili, že možná existuje jiný, lepší lék – stevie. Ve studii je přímo uvedeno, že: „Extrakt z celého listu rostliny stevia rebaudiana působil proti všem známým morfologickým formám patogenu borrelia burgdorferi.“

CDC přiznává, že ročně je lymskou boreliózou nakaženo přinejmenším 300 000 Američanů, kteří se následně léčí antibiotiky. Ta jsou nejen toxická, ale navíc se poslední dobou zjišťuje, že působí jen proti povrchovým aspektům této choroby a po léčbě pacientovi nejednou zůstane hluboko v organismu patogen rezistentní vůči antibiotikům, který nadále škodí.

B. burgdorferi má velmi komplexní životní cyklus a může existovat ve velmi odlišných formách: jako spirochety, sféroblasty (neboli l-formy, jimž chybí buněčná stěna), jako kulatá tělíska, jako cysty (které bakteriím umožňují období klidu, kdy je není možno vystopovat metodou PCR – polymerázovou řetězovou reakcí) nebo ve formě biofilmů s vysokou odolností k antibiotikům. Kvůli těmto pleomorfickým schopnostem antibiotická léčba selhává – některá antibiotika jsou totiž efektivní při likvidaci forem s buněčnou stěnou (např. spirochet), ale formy bez buněčné stěny ničit neumí. Borelie prostě změní formu, aby se vyhnuly útoku. Biofilm zase vytváří účinnou bariéru proti většině konvenčních antibiotik, i když se zkombinují. Podle nových poznatků je vytváření biofilmů nejefektivnější mechanismus rezistence borelií.

Nová studie vyšla v odborném periodiku European Journal of Microbiology & Immunology pod názvem Účinnost extraktu z celého listu rostliny stevia rebaudiana proti různým morfologickým formám borrelie burgdorferi in vitro; provedli ji vědečtí pracovníci z katedry biologie a ekologie University of New Haven v Connecticutu.

Vědci porovnali účinky alkoholového extraktu z listu stevie, což je výrobek na americkém trhu běžný, s účinky konvenčních antibiotik a zhodnotili schopnost zkoumaných prostředků ničit různé formy borelie, včetně těch odolných.

Autoři poukázali na to, že podle oficiálních údajů se 10-20% nemocných boreliózou při doporučované antibiotické léčbě v trvání 2-4 týdnů potýká s nepříznivými vedlejšími účinky léků. K těm patří vyčerpanost a bolesti různého druhu, hlavně v kloubech a svalech. U některých pacientů tyto účinky přetrvají i déle než půl roku. Tito pacienti pak obdrží diagnózu „chronické lymské boreliózy“ nebo „syndromu po léčbě lymské boreliózy“. Za tento syndrom mohou být opravdu zodpovědné nepříjemné vedlejší účinky antibiotik, zejména na střevní mikroflóru, ale jiná možnost je taková, že léky zaženou odolné formy patogenu hlouběji do systému, což vede k dlouhodobé slabosti způsobené těmito skrytými boreliemi.

Vzhledem k těmto dobře známým problémům při léčbě boreliózy konvenčními prostředky se vědci rozhodli prozkoumat potenciál stevie.

Stevia se běžně za antimikrobiální agens nepovažuje, ale všechny rostliny mají vrozený fytochemický obranný systém, který je chrání proti infekcím a z něhož můžeme díky jejich konzumaci za určitých okolností profitovat i my. Jak je uvedeno ve studii:

„Výtažek z listů stevie obsahuje mnoho fytochemikálií včetně austroinulinu, β-karotenu, dulkosidu, nilacinu, oxidů rebaudiolu, riboflavinu, steviolu, steviosidu a tiaminu, což jsou látky s prokázanými antimikrobiálními vlastnostmi, schopné ničit mnoho patogenů [40, 42, 43]. Rolí těchto látek je hlavně chránit rostlinu před mikrobiálními infekcemi a před nepříznivými vlivy okolního prostředí [38–43].“

Účinky stevie na kultury B. burgdorferi porovnávali vědci s působením tří nejběžnějších antibiotik používaných k léčbě boreliózy: doxycyklinu, cefoperazonu a daptomycinu a také jejich kombinací.

Výsledky byly shrnuty takto:

„Ze získaných výsledků je zřejmé, že se stevia vyznačuje významnou schopností eliminovat spirochety a přetrvávající formy B. burgdorferi (…) při zkoumání účinků stevie a tří zmíněných antibiotik na biofilm stevia podstatně redukovala formy B. burgdorferi. Z výsledků této studie vyplývá, že přirozený produkt jako je extrakt z listů stevie lze považovat za účinný prostředek proti původci lymské boreliózy.“

Pozoruhodné je, že neodolnější forma borelií, tedy biofilm, při kontaktu s antibiotiky dokonce navýšila svou hmotu, zatímco stevia biofilm na obou testovaných površích (plastu a kolagenu) redukovala asi o 40%.

Je nutné upozornit, že steviosidový extrakt sám o sobě takto proti boreliím nepůsobil, a tudíž je jisté, že ty nejběžnější komerční přípravky se steviosidy (kterými je slazena i „Truvia“, Coca-cola se stevií) proti borelióze na rozdíl od výtažku z celého listu nepomohou. To potvrzuje pravdivost v přírodní medicíně známého principu celistvosti, který říká, že účinky celku nelze nahradit jednou částí a že léčivé působení celku neodpovídá léčivé aktivitě součtu částí.

Toto je sice předběžná studie, která by neměla být interpretována tak, že konzumace extraktu z celých steviových listů povede ke klinickým zlepšením srovnatelným s těmi, jakých lze dosáhnout podáváním konvenčních antibiotik, ale určitě otvírá možnosti k budoucímu výzkumu antibiotických účinků stevie. Nicméně každý, kdo by se rád pokusil o prevenci lymské boreliózy nebo by chtěl zkusit podpořit konvenční léčbu, může klidně užívat tento přirozený prostředek. Je velmi nepravděpodobné, že by užívání výtažku ze steviových listů nějak škodilo – na rozdíl od antibiotik. Pro další informace (v angličtině) můžete zabrousit do oddílu, který na našich stránkách věnujeme stevii.

 

Zdroj

6 komentářů u „Stevia ničí patogen lymské boreliózy“

 1. Borelie je pro člověka zcela neškodná bakterie. Přečtěte si knihu od Anthony Williama – Mystický Léčitel (nebo alespoň kapitolu o Lymské nemoci).

  1. Moje manželka má nemoc lymskou chronickou boreliózu .Díky lékaři,který jim neléčil .Zjistilo se ,že je to bakterie,která se nikdy nevyléčí!Přejeme všem ,aby tuto nemoc nikdy nedostali!Zkoušeli jsme mnoho léků ,ale nemoc se stále vrací !Nejhorší je poslední _ rozmazané vidění!

  2. Túto knihu som čítal, je veľmi zaujímavá ale autor sa veľmi mýli v jednej veci a to, že píše, že baktéria Borelia je neškodná ale ide o iné agresívne kmene EBV vírusu. Sám osobne mám Boreliu a veľmi dobre som ju polikvidoval frekvenciami cez ruské elektromagnetické prístroje (nie zappery) kedy som cítil pichanie, bodanie ale trvalo to pár mesiacov, nakoľko borrelia mení formy a frekvencie pravdepodobne zaúčinkujú len na tie aktívne. Potom trvá pár dní, niekedy pár týždňov kedy tie spiace sa opäť aktivujú a opäť frekvencie pomôžu. Pri žiadnych EBV frekvenciách som žiadne zlepšenie ani pichanie v napadnutých miestach Boreliou som necítil. Borelia je naozaj veľmi odoľná batkéria, ktorú všetcu podceňujú. dokáže urobiť peklo zo života a nik vám to neuverí lebo pri pohľade na vás to nie je vidno ale vo vnútri trpíte nevysvetliteľnými bolesťami na rôznych častiach tela kvôli zápalu, ktorá baktéria podniecuje. Lekári to uzavrú ako niektoré z mnohých autoimunitných ochorení a dajú vám lieky na celý život. Ďakujem neprosím, lieky sú k ničomu, keď vyriešite príčinu vtedy máte vyhraté, u mňa to bola Borrelia. Pomohli mi diagnostické biorezonančné prístroje, nakoľko krvné testy ELISA na protilátky boli vždy negatívne.

 2. Nevíte zda jsou účinné pouze kapky – stevie v alkoholu, nebo i třeba vývar z celých listů? Z toho originálního článku kde se popisuje výzkum mi to není zřejmé.
  Pokud jsem to pochopil správně, tak neúčinný byl jak výtažek z listů čistě sladidlo steviosid, ale i extrakt prášek ze stevie ve vodě. Tak si nejsem jistý zda stačí dělat si čaj z listů.
  Z těch uvedených kapek které testovali se u nás žádně neprodávají a netuším zda je celý výtažek i například v kapkách od firmy Desen.
  Díky za případnou odpověď.

  1. Omlouvám se nemám dostatečné informace,měla jsem boreliozu. Nemohla jsem vůbec hýbat rukou,byla jsem paralizovana, měla jsem ukrutné bolesti. Pomohlo mi koloidní stříbro,tinktury od Doktorky Podhorné. Pak SRT a ještě léčba tinkturou ze štětky lesní plus saunováni. Přikláním se spíš k těm tinkturám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *