Léčivé energie barev se využívá již po staletí v různých léčebných procesech. Už staří Egypťané požívali léčebné účinky jak v kosmetice tak i v lékařství samotném. Postupem doby však tato metoda, předávaná pouze jako největší tajemství, upadla v zapomnění.
K jednotlivým barvám se váže i energetické působení vibrací – kamenů, oblečení, potravin, zkrátka všeho čím je náš organismus denně obklopen. Nejúčinnější terapie je terapie paprskem světla o určité barvě po dobu 15mim. Aplikuje se do postižených míst nebo do center čaker, ke které chybějící barva patří.
Světlo je zářící energie. Je jedním z prvních Božích projevů. Veškerý život na Zemi pramení ze světla. Sluneční bílé světlo obsahuje celé spektrum barev, přičemž každá jednotlivá barva, jakožto životodárná síla, předává našim odpovídajícím centrům, čakrám, podle jejich povahy a charakteru, potřebnou energii a současně je tak uvádí i do vzájemně harmonického vztahu.
Každá barva má podle starých nauk sedm základních aspektů:
- oživuje,
- povzbuzuje,
- léčí,
- objasňuje,
- informuje,
- inspiruje
- a naplňuje.
Barva je nositelkou informace o situaci uvnitř. Barva jako taková neexistuje. Je to efekt, který vzniká kombinací čtyř prvků: světla, objektu, který jej odráží, vizuálního aparátu (oko) a zpracovávajícího orgánu (tj. mozku). S jistotou tedy nelze říct, jakou barvu věci mají. Soudí se, že hmota jako taková je vlastně bezbarvá. Můžeme jedině tvrdit, jakou barvu vidíme. Teprve až přijde světlo, tak vidíme a vidíme barevně.
Každá barva má jinou vlnovou délku. To je vidět při lomu paprsků v krystalu nebo v kapce vody, kdy se bílé světlo rozkládá na jednotlivé barvy. Barvy, které vnímá lidské oko, jsou ty, jež odrážejí okolní objekty. Pokud předmět odráží většinu světla, které na něj dopadá (zhruba 75 procent), vidíme ho jako bílý. Když neodráží téměř nic a naopak světlo pohlcuje, zdá se nám černý.
TŘI VÝZNAMY POZNÁVÁNÍ BAREV:
Funkce individuální – Je výborné se před malými dětmi, zvláště, vyjadřovat co nejpřesněji; děti totiž vnímají barvy asi až o 35 % lépe než dospělí a mají tzv. eidetickou představivost neboli si dokáží cokoliv naprosto reálně představit – i s barvou a tvarem.
Funkce regionální – V pubertě se vydáme do světa a poznáváme. Je jasné, že ve Strážnici na krojovaných slavnostech budou barvy působit jinak než v jižní Číně na oslavách boha vody. Např. východní národy používají při pohřbech jako barvu smutku bílou a jako barvu svatební černou. Vše se dá lehce vysvětlit – souvisí to s hodnotovým systémem. Naše civilizace uznává jako prvořadou hodnotu hmotu (ta se symbolicky nalézá v tmavých až černých tónech), civilizace východních národů jako první uznává ducha. Zatímco v jižní Číně při svatbě všichni vědí, že jde v prvé řadě o spojení těla, my tady v Evropě trochu pokrytecky zakryjeme nevěstu do bílého…
Funkce archetypální – Naše archetypální zkušenost je (zažitá mnoha generacemi našich předků a geneticky předávaná). Tato zkušenost je podvědomá, a je tudíž řídicí složkou v naší psychice. Má v naší hlavě navrch. Proč? Protože ty dvě předchozí jsou sice také mocné, ale jenom naučené, ty nám někdo sdělil. Rozdílné použití barev potom detekujeme v rámci jednotlivých kontinentů a národů na základě etnických a regionálních historických zkušeností. To však nevyvrací předchozí hypotézy o univerzálním působení barev. Ty jsou potvrzeny lékařskými pokusy v mnoha různých zemích všech kontinentů. Proto je také dobrým pomocníkem při tvorbě reklamních materiálů dobrá znalost místní kultury. Teprve s ní se dá vytvořit reklama, která má co říci nejenom svým obrazem…
A jak na nás barvy opravdu působí? Uveďme si několik příkladů, které jsou sice ne zcela uspokojivě vysvětlené, ale prokázané. Barvy ovlivňují naši náladu, vyvolávají agresi, pomáhají léčit některé nemoci. Velká část z více než 7-16 milionů barev, které může lidské oko vnímat, má významný vliv na chování, psychiku i zdraví.
Červená
Vibrace této barvy má tu největší schopnost průniku. Způsobuje nával krve do hlavy, a proto se používá při všech poruchách prokrvení.
Červená je barva srdce, mimoto povzbuzuje smysly a zvyšuje pohlavní potenci.
Červená působí jako energetikum – jako oheň v nás.
Terapeutická aplikace:
Červená barva stimuluje při nedostatku energie a nedostatečném vztahu k realitě.
Podporuje vytváření červených krevních tělísek, povzbuzuje srdeční činnost, dýchání a vylučování, rozšiřuje cévy a podporuje prokrvení.
Červené světlo obsahuje tzv. „růstové paprsky“, a proto se používá také k léčení ran. (Pokud ale rána hnisá, používá se k dezinfekci modré ).
Energie této barvy je účinná také při zánětech, onemocnění kůže, omrzlinách, nízkém krevním tlaku, chronickém kašli, astmatu, onemocnění hrtanu, ale také při zánětech močového měchýře a poruchách zažívání, impotenci a frigiditě.
Oranžová
Oranžová je barva veselosti a veselé mysli, zvyšuje zdravou ctižádost a zprostředkovává sílu i radost.
Vibrace této barvy se používá při depresích, nespokojenosti a pesimismu. Je nezbytná pro zdraví a vitalitu, povzbuzuje chuť a podporuje funkce krevního oběhu.
Terapeutická aplikace:
Oranžová působí povzbudivě na fyzickou i sexuální vitalitu, dodává optimismus a vřelost srdce, posiluje proudění lymfy a pomáhá tělu udržet vápník.
Významný je také antispasmolytický efekt oranžové při křečích, a to i těch, které jsou podmíněné stresem.
Oranžová barva pomáhá při slabosti ledvin, zácpě, působí povzbudivě na žlázy a posiluje plicní tkáň. Ranní únavu je možné odstranit krátkým ozařováním oranžovou barvou.
Žlutá
Tato barva je přiřazována sluneční pleteni, centrálnímu místu nervového systému a sídlu podvědomí. Při ozařování sluneční pleteně žlutou se uvolňuje pozitivní energie – mozek a duše těží z této stimulace. Žlutá působí kromě toho povzbudivě na intelekt, horlivost ve studiu a na duchovní postoj, neboť dodává duchu vzlet a působí proti únavě a nechuti k práci.
Mimoto žlutá zahání zasmušilost a melancholii. Nespokojení, mrzutí lidé mění pod vlivem žlutého světla výraz obličeje.
Terapeutická aplikace:
Žlutá stimuluje centrální nervový systém, trávicí funkci, podporuje látkovou výměnu jater (ta jsou často zodpovědná za celulitidu a akné), posiluje svalový tonus, žaludek a povzbuzuje lymfu.
Žlutá posiluje žlázový systém, činí chronické akutním a doporučuje se při onemocněních jater, měchýře, ledvin a žaludku.
Mimoto žlutá barva působí při alergiích na potraviny, plynatosti, diabetes, při nedostatku cukru v krvi, žlučových kamenech, křečích a potížích s dýcháním.
Zelená
Vibrace zelené barvy symbolizují rovnováhu a harmonii a jsou důležité pro nervový systém a celkový dobrý stav, neboť zelená posiluje vyčerpané nervy, uklidňuje a dodává novou energii. Podporuje vnitřní klid a uvolnění, její účinek je relaxační a uklidňující.
Je také známo, že zeleň listová (chlorofyl) může dodávat člověku až do stáří svěží pleť a mladistvou sílu tím, že brání ukládání degenerativních látek.
Listová zeleň je pokládána za účinný omlazovací prostředek!
Terapeutická aplikace:
Zelená se dobře osvědčovala při nervových potížích, pakostnici, bronchitickém kataru a černém kašli. Mimoto působí pozitivně na tvorbu kostí, posiluje kůži a účinkuje proti akné.
Zelená zmírňuje srdeční bolesti, působí kompenzačně při vysokém krevním tlaku, projevech vyčerpání a malátnosti. Užívá se také při vředech, cystách a očních onemocněních.
Poruchy spánku se nechají zelenou barvou příznivě ovlivnit.
Modrá
Vibrace této barvy mají uklidňující, harmonizující účinek – modrá je považována za studenou barvu.
Modrá snižuje tepovou frekvenci, pomáhá přetíženým krevním cévám, a působí antiinfekčně, tiší bolest, uklidňuje a chladí.
Modré světlo má chemicky působící paprsky, takzvané „brzdicí paprsky“.
Modrá barva přináší klid, mlčení a zdrženlivost, posiluje životní sílu, tiší neklid a stavy strachu a podporuje vnitřní klid, osvobození (meditace).
Terapeutická aplikace:
Všechny „horké“ nemoci vyžadují modré světlo.
Modrá působí při hnisavých procesech, bolestech a překrvení, při krvácení a nespavosti (umístit na noční stolek modré světlo!). Modř působí na varlata a vaječníky a použití je vhodné také při impotenci a frigiditě.
Modrým světlem se ošetřují také nadměrná funkce štítné žlázy, bolesti krku, horečka, zvýšený krevní tlak, hyperaktivita, záněty, popáleniny, kožní infekce, ekzémy, puchýře (žaludeční vředy), gastritida, koliky, bolesti zad, hemeroidy, oční infekce a záněty v čelisti. Ovlivňuje příznivě nadledviny a působí pozitivně na zužování cév.
Indigová modř
Indigová modř jako předposlední vibrace ve viditelném spektru platí za intuitivní barvu a posiluje rovněž účinek meditací.
Tyto barevné vibrace pomáhají vytvořit rozšířené, pozitivní vědomí.
Terapeutická aplikace:
Nemoci očí, uší a nosu se nechají příznivě ovlivnit typem těchto vibrací.
Indigo dobře působí při průjmu a střevních potížích, všech druzích bolestí a duševního vyčerpání.
Fialová
Fialová je známá jako barva ducha, působí na nevědomí, dodává duchovní sílu a poznání, posiluje každou meditaci a je považována za barvu inspirace.
Fialová má nejvyšší a nejjemnější vibrace z barevného spektra.
Terapeutická aplikace:
Deprese, migrénu, vypadávání vlasů je možné ošetřovat fialovou barvou.
Kromě toho působí tato barva dobře na slezinu a povzbuzuje lymfu. Má také uklidňující účinek na srdce a s její pomocí se mohou vyrovnávat úzkostlivé stavy a harmonizovat stavy velké podrážděnosti.
Růžová
Růžová barva Přináší jemnost a laskavost. Stimuluje imunitu, podporuje hormonální systém, ulevuje při ušních problémech, bolestech hlavy a psychosomatických onemocněních. Velmi dobře účinkuje proti nevolnostem v těhotenství. Velice dobře řeší problémy se srdcem, jak na fyzické, tak i na emoční rovině.
Bílá
Bílá barva je symbolem čistoty a nevinnosti. Dodává sílu a probouzí tvořivost. Napomáhá při virových onemocněních. Čistící účinek je dobré využít zvláště při půstu. Působí na vyplavování jedů z organismu. Napomáhá při virových onemocnění. Vylučuje z těla vodu a hleny. Umocňuje působení barvy, se kterou je kombinována.
Černá
Obvykle představuje temnotu, zlo, prázdnotu, smutek, smrt. Ve světě má tato barva i jinou tvář. Ve východních zemích je barvou plodnosti. Černá je tam barvou úrodné půdy, tma zase místem vznikání a klíčení.
Černá dokáže působit nejdepresivněji ze všech ostatních barev a odstínu. V mnoha lidech vzbuzuje pocity strachu a úzkosti. Obvykle zabraňuje proudění energie. Nemocní a lidé trpící proměnlivými náladami či psychickými potížemi by se jí měli vyhýbat.
Hnědá
Hnědá barva Poskytuje fyzickou a psychickou ochranu, pomáhá při osvojování si nových dovedností. Vstřebává bolest, zvyšuje energii a přináší úlevu při bolestech v zádech. Léčí bolavé nohy, ruce a páteř, působí při onemocněních tlustého střeva.
Velký vliv má barva na chuť. Aby potraviny stimulovaly přání jíst, nestačí, aby byly chutné a krásně voněly. Musejí být také barevně přitažlivé. Určitá škála barev je spojena s představou jídla. Existují i barvy, které vyvolávají pravý opak, například modrá. Je dokázáno, že tato barva funguje jako faktor, který chuť potlačuje. V přírodě není příliš mnoho modré potravy.
Zjistilo se, že odezva léku u nemocných je lepší, je-li jeho barva shodná s očekávaným účinkem. Světle modré tedy bývají uklidňující prostředky, červené naopak stimulanty. Proto prostředky proti překyselenému žaludku nejsou oranžové a pilulky na nevolnost nejsou zelené.
Barevnost oblečení a psychika
Vědecké výzkumy potvrdily, že prostřednictvím barev vysíláme zprávy do vnitřního i vnějšího světa – ať už záměrně, či nevědomky. Co o nás barvy vlastně prozrazují? Obvykle si vybíráme takové, které máme rádi, protože s námi nějak souzní, vyjadřují to, jak se cítíme, jací jsme, čeho si na sobě ceníme atd. Jindy si vybíráme barvy, které nás doplňují, cítíme se s nimi úplnější. Často představují i kvality, které bychom v sobě chtěli objevit. Když se do takové barvy oblečeme, cítíme se cennější a přitažlivější.
Švýcarský psychiatr Carl Gustav Jung zjistil, že extroverti dávají přednost teplým barvám (červené, žluté, oranžové), kdežto introverti mívají v oblibě studené (modrá, zelená).
Léčivé barevné světlo – harmonie duše i těla
Colorterapii můžeme aplikovat i pomocí barevných žárovek. Barevné světlo je vhodné na sebe nechat působit například při relaxaci, práci, četbě či koukání na filmy. Při studiu, četbě či kancelářské práci se hodí světlo oranžové či žluté (dodává energii), fialové či modré světlo (uklidňuje) přijde vhod při relaxacích či meditacích, zelená (léčí) se hodí k televizi, červená zase při intimních chvílích. Vždy je třeba dbát na to, abychom světlo vycházející ze žárovky vnímali blahodárně. Při výběru barvy i délky ozařování je třeba řídit svojí intuicí, citem…