Základní meditační techniky mohou prospět každému. Být klidně sedící, nic dělající je jediný způsob, jak dosáhnout dokonalého klidu mysli.
Teprve až se začnete pravidelně věnovat meditaci, zjistíte jak těžké je zklidnit ducha, utišit vnitřní dialog, který snad věčně plyne v našem vědomí, jak náročné je upokojit mysl, která daleko spíš připomíná, hrající si opici.
Ovšem po 30 až 40 min. hluboké meditace zanechá člověka tak odpočatého, jako by měl za sebou několik hodin důkladného spánku, zbystří a přináší mu ducha a zklidní rozbouřený oceán myslí.
Při meditaci člověk totiž často zjišťuje, že jeho starosti jsou většinou jen iluze, které si sám vytváří, že nemají žádné opodstatnění ve skutečném světě a že většina nepříjemného duševního vypětí ( stresu ) pramení z celkové nevyrovnanosti a slabosti jako i skutečná choroba vznikne jen v oslabené a zranitelném těle.
Meditace nám nabízí úplně jiný pohled na život a na svět, pohled který se nám nikde jinde nenaskytne, neboť při meditaci se mysl člověka dostává do ( změněného stavu ), který umožňuje vnímat jinak než za běžného vědomí.
Obyčejný člověk kterého ráno vyhodili z práce, bude úplně na dně některý bude chtít spáchat i sebevraždu. Člověk který pravidelně medituje, nebude podléhat stresu a radši si s úsměvem na tváří připomene, že všechno zlé je k něčemu dobré a že se mu ve skutečnosti otevírá další možnost, že si třeba díky tomu najde ještě lepší a zajímavější práci.
Jediná trvalá věc na světě je pomíjivost.
Přesto se všichni pořád chováme, jako by naše štěstí i problémy byly stále a trvalé. Při meditaci se naučíte pokojně plynout po proudu, a ne se drát proti němu, bojovat proti přirozené proměnlivosti
.
Při meditaci se vlády ujímá duch a nastoluje energetickou rovnováhu a v soulad uvádí také Tři klenoty. Začátečníkům se doporučuje držet se několika jednoduchých zásad. Pozornost je třeba věnovat hlavně třem věcem, kterými jsou tělo, dech a mysl, tedy Třem klenotům ( esence, energie a duch ).
Je třeba vyloučit tři vnější klenoty v podobě sluchu, zraku a řeči, aby bylo možné dále zjemňovat tři klenoty vnitřní, jimiž je esence, energie a duch.“ Při meditaci je proto třeba věnovat pozornost zejména těmto věcem:
- Tělo musí být v dokonalém klidu, rovnováze a pozice musí být stabilní.
- Nejdůležitější je mít napřímenou páteř, a to od kostrče až k hlavě.
- I krk by měl být natažený a současně v jedné rovině s páteří. Při tom je třeba malinko zasunout bradu.
- Oči by měli být přimhouřené – ani zavřené ani otevřené – a měly by bezcílně hledět na podlahu, asi 30-60 cm. před vámi.
- Jazyk je třeba zapřít o patro těsně za přední zuby.
- Ramena mají být mírně zakulacená a úplně povolená.
- Břicho nemá být úplně vyvalené. Proto je třeba mírně zatáhnout svaly břišní stěny, ale pozor, nemají se přepínat.
- Mnozí zkušení mistři doporučuji provést před meditací pár cviků, při nichž se dlaněmi tře obličej.
- Meditaci je vhodné zahájit několika prohloubenými nádechy a výdechy, při nich se, zahřejí‘ energetické dráhy.
- Sluch zaměřte do vnitř a poslouchejte vlastní dech a tlukot srdce.
- Nesnažte‘ se jakékoli bludné myšlenky vyhánět z hlavy: Snaha vyprázdnit vlastní mysl je vlastně další myšlenka, a ta je rušivá.
Meditaci lze doporučit osobám, které trápí vyšší krevní tlak, předčasná ejakulace, poruchy trávení, úzkostné stavy, a další chronické obtíže vyvolané stresem a narušením rovnováhy biologických funkcí organizmu.
Vaše Světlana