Odpuštění – návod pro šťastný život

„Chceš-li být otrokem nějakého člověka, nesnášej ho. Pak s tebou bude ráno, po celý den i v noci. Tenhle člověk s tebou bude také jíst a naruší tvé trávení. Zničí tvou schopnost koncentrace, zničí každou příjemnou chvíli a zbaví tě tvého drahého klidu a radosti. Své štěstí vkládáš do jeho rukou. Dáváš mu skutečnou moc nad sebou samým…“

John Powell

S tímto výrokem na 100% Souhlasím.             Odpuštění je cesta k vnitřnímu klidu, míru duše a zdraví.

Velmi staré zkušenosti, kdy s námi někdo jednal špatně, se v nás z důvodu neodpuštění mohou ukládat a sžírat nás po celé dlouhé roky. Sami „viníci“ mnohdy ani nic netuší, a tak jsme to nakonec my sami, kteří si ubližujeme tím, že se v naší mysli zaobíráme minulostí.   

Odpouštění může být dlouhodobým procesem, někdy je třeba odpustit opakovaně. Je důležité si nenalhávat, že odpouštíme, pokud toho ještě nejsme schopni. Jednotlivé fáze se mohou vracet, opakovat, vzájemně se ovlivňovat. Někdy se nám může zdát, že se stále točíme v kruhu, že jednotlivé fáze se navracejí a my nikam nepostupujeme. 
Spěchat se v takovýchto případech nevyplácí. Hojení ran vyžaduje trpělivost a čas. Je třeba si uvědomit, že někdy je zkrátka ještě brzo a odpustit nejde. Neobviňujte se a nezlobte se na sebe, pokud je zatím tomu tak. Odpuštění velkých zranění je vždy dlouhodobý proces, zdánlivě budeme muset začínat několikrát opakovaně znova.  
Jak odpustit.
  1. Vše, co konáte, děláte pro Vás samotné. Ačkoliv se můžete domnívat a myslet si, že tak konáte pro ostatní, ve svém výsledku takovéto konání negativně nebo pozitivně ovlivňuje Vás samotné.
  2. I odpuštění je především o Vás samotných. Odpuštění je dopřáním si příležitosti k uzdravení, kdy strach je nahrazen láskou.
  3. Minulost už je pryč, nyní je to historie. Když minulost necháte odejít, tak se k Vám již nevrátí.
  4. Je možné odpustit i sám sobě – změnou přístupu, poučením, dopřáním si příležitostí lásky.
  5. Nikdo Vám nedokáže ublížit tak moc, jako Vy sami sobě.
  6. Bolest je vztekem z minulosti. Když si odpíráte lásku, pak prožíváte bolest.
  7. Pokud si zvolíte lásku, bolest zmizí. Láska existuje, vše ostatní je iluzí, pokud si však zvolíte žít v iluzi, pak pravděpodobně budete žít ve strachu a bolesti.

 Malá pomůcka –  Meditace odpuštění

Pohodlně se posaďte a pusťte si příjemnou relaxační hudbu. Nekřižte nohy ani ruce, zavřete oči,

Uvědomujte si svůj dech, dýchejte v přirozeném rytmu. Nyní se několikrát zhluboka nadechněte a při výdechu si opakujte. „Uvolňuji se“.Uvědomte si toto uvolnění ve všech částech těla.

Klid se vám rozlévá po celém těle. V tomto uvolněném stavu chvilku setrvejte a zaposlouchejte se do tónů hudby.

Nyní si prociťte chvíle svého života, kdy vám bylo ublíženo, a opakujte v duchu několikrát po mně: „Odpouštím všem, kteří mi kdy ublížili.“ Budou se Vám vybavovat obrazy osob, kterým jste nedokázali odpustit. Opakujte větu tak dlouho, dokud se vám budou vybavovat pocity křivdy.

Nyní můžete požádat o odpuštění Vy.     V duchu si několikrát opakujte po mně: „Žádám o odpuštění všechny, kterým jsem kdy vědomě či nevědomě ublížil/a Já.“ Opět se Vám budou vyjevovat obraz a scény z minulého života, kdy jste někomu ublížili.

Bezmezná láska zaplavuje celé naše tělo. Rozdáváte lásku nejdříve svým nejbližším, dále známým a posléze všem bytostem na celé naší Zemi. Čím vice lásky dáváte, tím více pociťujete, že jí také přijímáte. Láska z vás vyzařuje do celé Galaxie do celého vesmíru.

Postupně si uvědomte, jak z Vás spadla veškerá tíha, cítíte se lehce, svobodně, dokonale odpočati. Začněte si uvědomovat své tělo, uvědomujete si okolní zvuky a vůně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *